• زاگرس در فهرست بزرگترین صادرکنندگان متانول کشور

  تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی زاگرس

  زاگرس در فهرست بزرگترین صادرکنندگان متانول کشور

  در راستای اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و به منظور دستیابی به بازارهای جهانی و کسب سهم مناسبی از بازار متانول، شرکت پتروشیمی زاگرس در سال ۱۳۷۹ تأسیس گردید. به منظور توانمندسازی شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین با توجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه، زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی، تملیک و مجتمع تولیدی این شرکت در بندر عسلویه احداث گردید. از سوی دیگر، طراحی مجتمع به گونه‌ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تأمین انرژی مورد نیاز استفاده گردد و از این طریق در حدود ۲۰۵ تن بخار در ساعت با فشار ۴۰ بار تولید و به فروش رسد.

 • قدرت گرفتن مجدد خریداران در خدیزل

  تحلیل تکنیکال گروه صنعتی بهمن دیزل

  قدرت گرفتن مجدد خریداران در خدیزل

  قیمت در اخرین رالی صعودی رشد ۵۰ درصدی را در مدت ۲۳ روز کاری ثبت کرده اما با رسیدن به محدوده ۵۲۰۰ تومان با همپوشانی چندین ابزار تکنیکی برخورد و متوقف شده است. در ادامه علت اهمیت این محدوده قیمتی را بررسی می کنیم : ۱- خط میانی چنگال اندروز صعودی در این محدوده قرار گرفته است. ۲- ۷۸.۶ درصد فیبوناچی ریتریسمنت اخرین موج نزولی این محدوده را نشان میدهد. ۳- سقف کانال فرضی نزولی ۴--۱۰۰ اکسپنشن موج صعودی قبلی در این محدوده است و الگوی AB=CD معکوس شکل داده است. همانطور که مشاهده میشود مجموع عوامل بالا ترمز رشد قیمت را کشیده است. با این حال شکست این محدوده نشانه قدرت گرفتن مجدد خریداران خواهد بود.

 • پیش‌بینی سود ۲۶۰۰ میلیارد تومانی خدیزل

  تحلیل گروه صنعتی بهمن دیزل

  پیش‌بینی سود ۲۶۰۰ میلیارد تومانی خدیزل

  در چند سال اخیر شرکت‌های خودروساز داخلی چنان در ساختن ضررهای سنگین نام‌آور شده‌اند و به لطف قیمت‌گذاری دستوری، مدیریت ناکارمد، مشکلات ناشی از تحریم وسوءاستفاده‌های خاص چنان ضررهای درشتی می‌سازند که گاهی هضم ضررهای دوره‌ای این‌ها برای تحلیل‌گران آشنا با این شرکت‌ها هم راحت نیست.

 • عقب ماندن های وب از رشد شاخص

  مروری بر سهم

  عقب ماندن های وب از رشد شاخص

  به گزارش بیداربورس، های وب در بهار عملکرد مناسبی داشته و علی رغم آنکه در صنعتی با p.e بالا قرار گرفته اما بر اساس مباحث تحلیلی می‌تواند p.e fw زیر ۶ واحد را تجربه کند. این شرکت طی هفته‌های اخیر بازده مثبت نداده و عملا به اندازه شاخص نیز رشد نکرده اما با توجه به گزارش ماهانه‌های ارسال شده و قراردادهای افشا شده، گزارش مثبتی به بازار می‌دهد و می‌تواند یک گزینه سرمایه‌گذاری باشد.

 • صعود زاگرس به سقف ۲۸ هزار تومانی

  تحلیل تکنیکال پتروشیمی زاگرس

  صعود زاگرس به سقف ۲۸ هزار تومانی

  قیمت بالاتر از اخرین مقاومتها و سقفهای خود قرار گرفته است. اگر موفق به یک شکست استاندارد شود انتظار میرود در ابتدا به سمت ۲۵۰۰۰ تومان و سپس سقف کانال در محدده ۲۸۰۰۰ تومان حرکت کند. همچنین برگشت قیمت زیر سقفهای ۲۱۰۰۰ تومان احتمال صعود را ضعیف خواهد کرد.

 • تارگت ۳۱۸۰ تومانی سمگا

  تحلیل تکنیکال گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

  تارگت ۳۱۸۰ تومانی سمگا

  به گزارش بیداربورس، قیمت بعد از ثبت سقف در محدوده ۴۲۰۰ تومان در مدت ۱۱۱ روز افت ۵۵ درصدی را تجربه کرده و به محدوده ۱۹۰۰ تومان رسیده است. اما در این محدوده PRZ الگوی هارمونیک خفاش اجازه افت بیشتر را به قیمت نداده و قیمت را وادار به تغییر جهت کرده است. مقاومتها و اهداف احتمالی این موج صعودی به ترتیب عبارت است از : ۲۳۰۰ تومان برخورد با مقاومت داینامیک نزولی ۲۵۰۰ تومان مقاومت استاتیک و ۳۱۸۰ تومان را میتوان هدف دانست همچنین شکست کف ۱۹۰۰ تومانی تحلیل فوق را بی اعتبار خواهد کرد.

 • حاشیه سود ۴۷درصد کاسپین

  مروری بر سهم داروسازی کاسپین تامین

  حاشیه سود ۴۷درصد کاسپین

  بخش مهمی از محصولات شرکت کاسپین در میان دارویی‌ها، فرآورده تزریقی است. این محصول همچنان دلار ۴۲۰۰ دریافت می‌کند و با فرض تداوم شرایط فعلی p.e forward در محدوده ۷ واحد قرار دارد. بر این اساس به نظر می‌رسد با P.s فعلی که ۲واحد است و حاشیه سود ۴۷درصد طی پنج فصل اخیر، می‌تواند گزینه کم ریسک و مناسبی برای میان مدت باشد.

 • خساپا در سقف کانال نزولی فرضی

  تحلیل تکنیکال سایپا

  خساپا در سقف کانال نزولی فرضی

  قیمت هر سهم سایپا با رشد ۳۳ درصدی از محدوده ۱۴۹ تومان به ۱۹۷ تومان رسید و هفته را به پایان رساند. در هفته پیش رو قیمت به مصاف مقاومت کلیدی۲۱۸ تومان میرود. اما چرا این سطح از نظر تکنیکی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه دلایل این مهم اورده شده است: ۱- خط میانی چنگال اندورز در این محدوده قرار گرفته است. ۲-نسبت طلایی ۶۱.۸ درصد فیبوناچی ریتریسمنت اخرین موج نزولی در این محدوده قرار دارد. ۳-نسبت ۱۰۰ اکسپنشن اخرین موج صعودی در این محدود قرار دارد (الگوی سیمتریکال یا AB=CD معکوس شکل خواهد گرفت) ۴-سقف کانال نزولی فرضی نیز در این محدوده است. لذا قیمت برای عبور از این تراکم ابزارهای تکنیکی کار دشواری را خواهد داشت.

 • سخوز از بزرگترین کارخانه‌های سیمان کشور

  تحلیل بنیادی سیمان خوزستان

  سخوز از بزرگترین کارخانه‌های سیمان کشور

  شرکت سیمان خوزستان یکی از بزرگترین کارخانه‌های سیمان کشور محسوب می‌شود. براساس تحقیقات بازار، بخش عمده‌ای (حدود ۴۱%) از بازار داخلی محصولات در استان خوزستان در اختیار این شرکت قرار دارد. سیمان خوزستان دارای ۶۰ درصد سهام از شرکت ارجان صنعت فارس بوده که مالک و مجری طرح تاسیس شرکت سیمان العمــاره عراق است

 • سخوز با تارگتی ۳۵۰۰ تومانی

  تحلیل تکنیکال سیمان خوزستان

  سخوز با تارگتی ۳۵۰۰ تومانی

  به گزارش بیداربورس، قیمت بعد از ثبت سقف ۲۷۰۰ تومانی در ۳۱ تیرماه سال ۹۹ در فاز اصلاح قرار گرفت و ۴۵ درصد از سقف خود افت کرد و در تاریخ ۱۹ شهریور سال ۹۹ کف ۱۴۸۰ تومان را تجربه کرد. اما بعد از آن تا به امروز ۲۲۱ روز است که نه سقف جدید و نه کف جدیدی را ثبت کرده و رفته رفته قیمت متراکم شده است. طی معاملات هفته جاری با خروج قیمت از این تراکم احتمال رسیدن به سقف ۲۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین در نمودار شاهد شکل گیری الگوی کلاسیک ادامه دهنده مثلث متقارن هستیم که با خروج قیمت از ضلع بالایی مثلث الگو کامل شده است. هدف این الگو برابر با ارتفاع مثلث و در محدوده ۳۵۰۰ تومان قرار دارد.

 • تحلیل تکنیکال دلار

  تحلیل تکنیکال دلار

  ۱-دلار از آذر سال گذشته تاکنون در محدوده ۲۶ هزار تا ۲۱ هزار تومان در نوسان می باشد. ۲-برگشتهای V شکل و سریع از محدوده ۲۱ هزارتومان که همزمان سقف ثبت شده در مهر ۹۷ می باشد نشاندهنده قدرت حمایت فوق و یا به تعببیر دیگر عدم باور فعالین این بازار به دلار زیر ۲۰ تومان میباشد. ۳-در حال حاضر دلار در محدوده بین ۲۵و ۲۶ هزار تومان در حال معامله بوده و بنظر میرسد سناریوی محتمل بازگشت آرام قیمت به سمت پایین باشد. ۴-با توجه به نبود دیتای کافی اظهار نظر درخصوص اینکه موج نزولی آخر به سمت ۲۰ هزار تومان موج e باشد مشکل است اما در اینصورت شاهد شکست ۲۶ هزار تومان و تایید الگوی سر و شانه خواهیم بود. هرگونه شکست این محدوده منجر به افزایش هیجانی قیمت تا سطوح تاریخی قیمت دلار در محدوده ۳۲ هزار تومان خواهد شد.

 • بدون تسعیر ارز هم سود خوبی میسازد

  مروری بر سهم بانک ملت

  بدون تسعیر ارز هم سود خوبی میسازد

  به گزارش بیداربورس، وبملت سهمی با چند ویژگی است که می‌تواند پتانسیل‌هایی برای تحقق اهداف قیمتی مناسب با ریسک اندک داشته باشد. از طرفی یک سهم برجامی است که در صورت توافق می‌تواند مورد اقبال بازار باشد. از طرف دیگر جزء سهم‌های پرتراکنش بازار است و در صورت افزایش حجم بازار یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاران است، خصوصا که بازده منفی بااهمیتی داشته و حد ضرر آن به لحاظ تکینکالی هم نزدیک است. میزان تحقق سود ۱۲ماهه آن مناسب بوده و انتظار می‌رود بدون تسعیر ارز هم در سال ۱۴۰۰ EPS بسیار خوبی بسازد که قیمت فعلی را کاملا توجیه می‌کند. لذا برای پورتفوی‌های بزرگ و ریسک‌گریزان و همچنین خوش‌بینان به برجام گزینه مناسبی می‌باشد.

 • "کلوند" در شمار اولین صادر کنندگان به اروپا

  تحلیل بنیادی شرکت کاشی الوند

  "کلوند" در شمار اولین صادر کنندگان به اروپا

  در حال حاضر ایران پنجمین تولید کننده و صادر کننده کاشی و سرامیک است. کاشی و سرامیک ایران از نظر کیفی اندکی پایین تر از ایتالیا و اسپانیا ارزیابی می شود، اما از لحاظ قیمت ارزان تر است و از همین رو آن‌ها توان رقابت با نرخ های ایران را ندارند. شرکت کاشی الوند فعال در زمینه تولید انواع کاشی و سرامیک می باشد و جز ۱۰ شرکت برتر کشور در زمینه تولید کاشی و سرامیک است. همچنین به لحاظ صادرات نیز در شمار اولین صادر کنندگان به اروپا است.

 • یک رالی صعودی با ثبات در قیمت کلوند

  تحلیل تکنیکال کاشی الوند و شاخص کاشی سرامیک

  یک رالی صعودی با ثبات در قیمت کلوند

  شاخص صنعت کاشی  و سرامیک (عکس شماره ۱)  از سقف خود ۳۸ درصد افت را ثبت کرده است. اکنون در حالی به کف کانال نزولی و سطح حمایت رسیده و واکنش نشان داده که RSI در حال تغییر مسیر و قدرت گرفتن است.  

 • احتمال افزایش شاخص تا محدوده ۱.۴ میلیون واحد

  تحلیل تکنیکال شاخص کل

  احتمال افزایش شاخص تا محدوده ۱.۴ میلیون واحد

  به گزارش بیداربورس، شاخص کل بعد از افت ۴۸ درصدی از سقف خود در مرداد ۹۹ از محدوده ۲۱۰۰۰۰۰ واحد به محدوده ۱۱۰۰۰۰۰ واحد رسید. اما در یک ماه اخیر شاخص توانسته ۱۰ درصد از اخرین کف خود فاصله بگیرد و به بالای ۱۲۰۰۰۰۰ واحد برسد. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید شاخص کل می‌تواند تا محدوده خط میانی چنگال اندروز و سقف کانال فرضی به رشد خود ادامه دهد که در این صورت با هدف خود ۵ درصد دیگر فاصله دارد. اما در این محدوده با چالش جدی رو به رو خواهد شد چرا که همزمان به خط میانی چنگال و باند بالایی کانال فرضی خواهد رسید و اندیکاتور RSI در محدوده بیش خرید یا overbought قرار خواهد گرفت که می‌تواند مانع ادامه حرکت صعودی شده و شاخص را مجبور به اصلاح مجدد کند. اما اگر این محدوده شکسته شود، انگاه احتمال افزایش شاخص تا محدوده ۱.۴ میلیون واحد افزایش خواهد یافت.

 • تحلیل بنیادی صنایع چوب خزر کاسپین

  تحلیل بنیادی صنایع چوب خزر کاسپین

  شرکت صنایع چوب خزر کاسپین در سال ۱۳۶۹ با نام صنایع چوب خزر تاسیس شد اما در سال ۱۳۸۵ نام خود را به صنایع چوب خزر کاسپین تغییر داد و در سال ۱۳۸۷ به سهامی عام تبدیل شد و سرانجام در سال 1400 شرکتبا نماد چخزر در فرابورس درج شد.

 • تغییر وضعیت به نفع رشد قیمت سهام پیش از مجمع

  مروری بر سهم

  تغییر وضعیت به نفع رشد قیمت سهام پیش از مجمع

  ولساپا بازده منفی با اهمیتی داشته و ارزش بازار آن در محدوده ۲۰ماه قبل است. این شرکت نسبت به سقف شاخص، ۷۵درصد کاهش قیمت را تجربه کرده و این در حالی است که در p.e ttm حدود ۷ معامله می‌شود و بر اساس EPS Forward می‌توان گفت p.e آن در سطح ۶ واحد است. مجمع تقسیم سود نیز در پیش است و باید دید که رایان سایپا چه میزان ازین سود را تقسیم می‌کند اما توجه کنیم که سایپا نسبت به اعتراضات سهامداران حساس است و بعید نیست که پیش از مجمع، وضعیت به نفع رشد قیمت سهام این شرکت تغییر کند.

 • تجمع خریداران در وبصادر

  تحلیل تکنیکال بانک صادرات

  تجمع خریداران در وبصادر

  تایم فریم روزانه در محدوده ۱۶۰۰ تجمع دیدگاه خریداران باعث ریکشن جذاب به این محدوده و حرکت صعودی شد از زاویه دید اندیکاتور AO بعد از شکست خط داینامیک آلارم ورود صادر شده بود تایم فریم هفتگی شکل گیری یک ایکس پوینت در تایم هفتگی در محدوده ۱۶۰۰با تایید از اندیکاتور در این محدوده و همچنین ترکیب هندسه کومویی و فراکتال کندلی (در محدوده ۱۹۰۰) حرکت به سوی ابر را نشان میدهد.

 • تیپیکو با p.e کمتر از ۵.۵

  مروری بر سهم سرمایه‌گذاری دارویی تامین

  تیپیکو با p.e کمتر از ۵.۵

  تیپیکو پتانسیل تحقق ۶۲۰ تومان سود در گزارش ۱۲ماهه را دارد. بر این اساس انتظار داریم درصد بالایی ازین سود در مرداد ماه تقسیم شود. بخش مهمی از محصولات شرکت‌های گروه تیپیکو ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، ازین زاویه عبور از دلار ترجیحی باعث رشد درآمد این شرکت‌ها می‌شود و تاثیر بااهمیتی بر تیپیکو دارد. برآوردهای ما نشان می‌دهد که این شرکت بدون حذف دلار و با تداوم شرایط فعلی ۲.۸ همت سود قابل تکرار دارد و به عبارتی با احتساب تقسیم سود مجمع پیش رو، در p.e زیر ۵.۵ معامله می‌شود.

 • تحلیل بنیادی پتروشیمی آریا ساسول

  تحلیل بنیادی پتروشیمی آریا ساسول

  در راســـتای سیاســـت‌های اقتصـــادی برنامـــه ســـوم و بـــا توجـــه بـــه اظهـــار علاقه شـــرکت SASOL از کشـــور آفریقـــای جنوبـــی، بـــه منظـــور مشـــارکت در ســـرمایه‌گذاری در پروژه‌هـــای طـــرح الفیـــن نهـــم، در تاریـــخ ۱۹ فروردیـــن ۱۳۸۱(آوریـــل ۲۰۰۲ )تفاهمنامـــه‌های بیـــن شـــرکت ملـــی صنایـــع پتروشـــیمی و شـــرکت ساســـول آفریقـــای جنوبـــی شـــعبه آ لمـــان، بـــه امضـــاء رســـید و بـــر مبنـــای آن واحـــد الفیـــن و نیـــز دو واحـــد پلی‌اتیلـــن ســـبک و پلی‌اتیلـــن متوســـط و ســـنگین، از شـــرکت پتروشـــیمی پـــارس منفـــک و بـــه عنـــوان یـــک مجتمـــع مســـتقل، بـــرای اجـــراء بـــه شـــرکت تـــازه تأســـیس آریاساســـول واگـــذار شـــد، بـــا ایـــن هـــدف کـــه شـــرکت بتوانـــد عنـــوان بهتریـــن و برتریـــن تولیدکننـــده پلیمـــر در ســـطح منطقـــه و خاورمیانـــه را کســـب کنـــد.

 • رشد ۲۴۳ درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده گذاری در وتجارت

  مروری بر سهم

  رشد ۲۴۳ درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده گذاری در وتجارت

  وتجارت ۵۱۱ریال در شرکت اصلی و ۶۱۶ ریال در تلفیق سود ساخته است. خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری در بانک تجارت ۹.۲همت بوده که ۲۴۳درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. خالص فروش و بهای تمام شده کالا و خدمات این بانک ۱.۶همت بوده که دوبرابر سال قبل است. خالص درآمد کارمزد در سطح ۲.۲همت بوده و ۵۶درصد رشد کرده است. هزینه مالی و هزینه مطالبات مشکوک الوصول کاهش یافته است. در مجموع عملیات این بانک به شدت تقویت شده و حالا می‌توان گفت در سال ۱۴۰۰ نیز، با حذف درآمدهای غیرقابل تکرار و مالیات مربوطه، باز هم بانک تجارت در یک نسبت مناسب p.e خواهد بود. به عبارت دیگر بخش مهمی از سود محقق شده قابلیت تکرار دارد خصوصا اگر سیاست‌های فعلی تداوم یابد و ممکن است کم کم به گزینه‌های DPS بده بازار تبدیل شده و ضربه‌گیر پورتفوی‌های حقوقی و کم ریسک تلقی شود.

 • نرخ رشد بالای غکوروش در فضای غیر تحریمی اما تورمی

  مروری بر سهم صنعت غذایی کوروش

  نرخ رشد بالای غکوروش در فضای غیر تحریمی اما تورمی

  به گزارش بیداربورس، غکوروش تازه وارد بازار است. این شرکت شیب تندی در رشد درآمد ماهانه دارد. این شرکت پتانسیل دارد تا بیش از تورم درآمد خود را رشد دهد و طبعا سود خالص آن با شیب تندتری رشد می‌کند و این در حالی است که ریسک‌های کمتری در مقایسه با بسیاری از گروه‌های بازار دارد. بر این اساس اگر فضا غیر تحریمی اما تورمی باشد، یکی از بهترین‌ها غکوروش خواهد بود. به عبارتی اگر سیاست‌های اقتصادی ایران انبساطی باشد اما تحریم‌ها برداشته شده باشند، غکوروش نرخ رشد بالایی را تجربه خواهد کرد.

 • پتانسیل مثبت روانی شستا

  مروری بر سهم

  پتانسیل مثبت روانی شستا

  به گزارش بیداربورس، شستا پتانسیل تجدیدارزیابی دارد و ضمنا از محل فروش سرمایه‌گذاری‌ها، سودسازی با اهمیتی را تجربه می‌کند و بخش اعظم آن را نیز تقسیم می‌کند. زیرمجموعه‌های اصلی شستا، عمدتا DPS محور هستند و این مساله مهمی است. این شرکت از گزینه‌هایی است که بسیاری از مردم خریده‌اند و زیان دیده‌اند. با تغییر دولت، یک پتانسیل مثبت روانی هم روی شستا خواهیم داشت.

 • گزینه کم ریسک با ریوارد نزدیک به ۳۰ درصد

  مروری بر سهم تاپیکو

  گزینه کم ریسک با ریوارد نزدیک به ۳۰ درصد

  تاپیکو پتانسیل مناسبی به لحاظ سودسازی دارد و p.nav آن از میانگین بسیار پایین‌تر است. اگر فرض کنیم که بازار در نقطه فعلی به تعادل می‌رسد و رشد نمی‌کند، آنگاه باید بگوییم که P.nav در تاپیکو تقویت خواهد شد. نکته مهم بحث گزارش ۱۲ماهه ستاره خلیج فارس است. کرک اسپرد محاسباتی با استفاده از میعانات گازی در سال ۱۳۹۹ بسیار خوب بوده و این گزارش مثبت می‌تواند کمک بزرگی به تاپیکو باشد. در مورد ستاره سود نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومانی در سال ۹۹ شنیده می‌شود. این شرکت نیز بحث تجدید ارزیابی را در دستور کار دارد و با توجه به پی به NAV کمتر از ۵۰ درصد می‌تواند گزینه کم ریسکی با ریوارد نزدیک به ۳۰ درصدی داشته باشد.

 • افت ۷۵ درصدی و رسیدن به قیمت بهمن۹۸

  مروری بر سهم مادیران

  افت ۷۵ درصدی و رسیدن به قیمت بهمن۹۸

  به گزارش بیداربورس، مادیرا درآمد فصلی خود را به شدت افزایش داده و انتظار داریم که P.e forward آن کمتر از p.e میانگین گروه و سهم‌های P.e محور باشد. ازین زاویه با آمدن گزارش‌های جدید، مادیرا در کانون توجه خواهد بود. پتانسیل‌های خوبی در جهش تولید برای این شرکت وجود دارد و ازین زاویه کم ریسک و پرپتانسیل تلقی می‌شود. همچنین از لحاظ نموداری از سقف قیمتی مرداد ماه ۱۳۹۹ نزدیک به ۷۵ درصد ریزش داشته است و به قیمت بهمن ماه ۱۳۹۸ خود رسیده است!!

 • پتانسیل بالای نوری در سودسازی

  مروری بر سهم پتروشیمی نوری

  پتانسیل بالای نوری در سودسازی

  به گزارش بیداربورس، نوری از گروه پتروشیمی پتانسیل سودسازی مناسبی دارد. تحریم‌ها در یافتن نقطه مناسب زمانی جهت صادرات محصول خلل ایجاد کرد و باعث غیرنرمال شدن و توزیع نامناسب سود در این شرکت شد. یافتن بازار مناسب برای نوری در دو سال اخیر بسیار مشکل بوده و عبور از کرونا، تحریم و تثبیت بازارهای جهانی، به نفع این پتروشیمی است. وضعیت p.e forward و میزان تقسیم سود مناسب ارزیابی می‌شود.

 • رشد نرخ محصولات فاسمین برای طولانی مدت

  مروری بر سهم کالسیمین

  رشد نرخ محصولات فاسمین برای طولانی مدت

  به گزارش بیداربورس، فاسمین طی هفته‌های اخیر افت سنگینی داشته و از ۱۷۵۰ به ۱۳۹۸ تومان رسیده با این حال قیمت‌های جهانی با این شرکت یاری خواهند کرد و حجم تولید ۳۰ هزار تنی فاسمین به همراه ۲۰ هزار تنی زیرمجموعه‌ها فضای خوبی را فراهم می‌کند. فاسمین در تلفیق فضای خوبی دارد و طبعا بخش اعظم سود زیرمجموعه‌ها را تقسیم خواهد کرد. با تخفیف در تحریم‌ها، باید روال صادرات این شرکت‌ها نرمال شود و این به نفع قیمت سهم خواهد بود. این معدنی‌ها رشد کمی در بهای تمام شده دارند و قیمت محصولات می‌تواند برای مدت طولانی به سمت اعداد بالاتر حرکت کند.

 • کف بازار از دست نمی رود 

  نگاه ساده و کوتاه مدت به شاخص کل

  کف بازار از دست نمی رود 

  در ساده ترین تصویر از شاخص کل بورس تهران، می‌توان گفت، یک صعود بزرگ ۱۲۵۰ درصدی از ۱۵۶ هزار تا ۲.۱ میلیون واحد در بازه ۱۸ ماهه داشته و حال نیمی از آن مسیر در نیمی ازآن زمان به پایین برگشته است.  یعنی در بازه ۹ ماهه به تراز ۵۰ درصد فیبوناچی در ۱.۱۳۰ میلیون واحد رسیده و چند بار به این سطح واکنش نشان داده و اکنون یک محدوده حمایتی قوی در این محدوده شکل گرفته و بهترین خبر برای بازار حفظ این سطح مهم است چرا که در نگاه نخست سرمایه گذار باید کف بازار را شناسایی کند و با اطمینان به این کف اقدام به سرمایه گذاری نماید.

 • پیش‌بینی سود ۱۲۰۰ تومانی شغدیر در سال ۱۴۰۰

  مروری بر سهم پتروشیمی غدیر

  پیش‌بینی سود ۱۲۰۰ تومانی شغدیر در سال ۱۴۰۰

  به گزارش بیداربورس، شغدیر یکی از شرکت‌های الفینی بازار می‌باشد که با توجه به اختلاف فی‌مابین اتیلن و PVC حاشیه سود قابل توجهی را پیدا کرده است که در صورت ماندگاری این حاشیه سود می‌تواند از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری باشد. این شرکت در نه ماهه سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۵۴۰ تومان سود به ازای هر سهم ساخته است که برآوردهای تحلیلی برای کل سال ۹۹ نزدیک به ۹۰۰ تومان سود هر سهم می‌باشد. در صورتی که قیمت پی وی سی در محدوده ۳۳ میلیون تومان و اتیلن محدوده ۱۸ میلیون تومان باقی بماند و قیمت جهانی پی وی سی که در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰۰ دلار می‌باشد ماندگار باشد با دلار برآوردی ۲۱ هزار تومانی توانایی محقق کردن سود ۱۲۰۰ تومانی به ازای هر سهم در سال ۱۴۰۰ در از ذهن نیست. همچنین این شرکت در ۸ام خرداد ماه دعوت به مجمع داشته است که احتمالا درصد بالایی را تقسیم می‌کند.

 • شرایط خوب پالایشی ها برای سرمایه‌گذاری

  مروری بر سهام پالایشی‌ها

  شرایط خوب پالایشی ها برای سرمایه‌گذاری

  پالایشی‌ها افت سنگینی این مدت داشته‌اند و در زمستان بیش از پاییز سود ساخته‌اند. طبیعی است که با رسیدن به موعد گزارش‌های ۱۲ماهه و ایجاد یک p.e مناسب، به سبب حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد و اصلاح شدید قیمتی صورت گرفته، در کانون توجه قرار گیرند. با این حال حتما باید به صورت پله‌ای اقدام به خرید کرد و به اندازه کافی، صبور بود. در این گروه شبندر، شپنا، شاوان و شبریز می‌تواند شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.