دولت منتظر تبعات بی‌توجهی به بازار سرمایه باشد

کارشناس بازارسرمایه گفت: اولین ضربه این وضعیت بورس را شاید دولت حاضر در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و در مناظره‌هایی که رقبای ایشان با ارائه آمار عملکرد دولت مستقر را زیر سوال خواهند برد پیش روی خود خواهد دید.

حسن حسین نیا در گفت‌وگو با خبرنگار بیدار بورس بیان کرد: در روزهای اخیر بازار سرمایه با فشار مضاعف عرضه‌ها مواجه شده که می‌شود ریشه اصلی آن را در ابهام و جو بی‌اعتمادی به دولت و سیاست‌گذار پولی و مالی جستجو کرد. قوانین خلق‌الساعه که با شدت بیشتری از سال گذشته شروع شده در سال جدید وارد فاز تصمیم‌های مرتبط با بودجه‌بندی نیز شده است و نکته جالب آن تصویب بندهای ضد سرمایه‌گذاری در لایحه بودجه ۱۴۰۳ بود که در مراحل اصلاحیه، هیچ شخصی مسئولیت افزودن آن به قانون بودجه را به عهده نمی‌گیرد!
 

کارشناس بازار سرمایه گفت: در هر حال کاهش چشمگیر حاشیه سود شرکت‌های تولیدی و افزایش هزینه‌های تامین مالی برای تولید در مسلخ افزایش نرخ سود سپرده‌ها و نرخ تنزیل اوراق بدهی که طرحی منتج از عملکرد سیاستگذار است روزهای خوبی را پیش روی بورس قرار نمی دهد. البته منفی‌های بورس بازتاب عینی اختلال موجود در کسب و کارها و مشکلات عدیده تولیدکنندگان است که در جلسه با رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز به آن اشاره کرده بودند؛ اولین ضربه این وضعیت بورس را شاید دولت حاضر در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و در مناظره‌هایی که رقبای ایشان با ارائه آمار عملکرد دولت مستقر را زیر سوال خواهند برد پیش روی خود خواهد دید. بی توجهی به وضعیت بورس به عنوان دماسنج و نماگر واقعیت‌های اقتصادی و تولید کشور به نکته انتقادی جدی از ایشان مبدل خواهد شد و البته در هفته‌های اخیر نیز انجمن‌های مختلف تولیدی با اقرار به وضعیت ناخوشآیند صنعت، زمزمه‌های اولیه اعتراضی را استارت زده‌اند.

کد خبر 37817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =